کاهش ارزش پول افغانی شهروندان را نگران ساخت

تاریخ: چهارشنبه 10 قبل ‏ا زظهر, 16 اسد 1400

درحال حاضر یک دالر به ۸۱ افغانی و پنجاه پول در این بازار، تبادله می‌شود. درحالیکه دو روز پیش یک دالر به ۷۹ افغانی و چهل پول تبادله می‌شد.

شماری ازباشنده‌گان پایتخت با نگرانی از کاهش ارزش افغانی در برابر دالر و شماری از ارزهای دیگر، می‌گویند که این روند بهای کالاهای مورد نیاز شان‌را در بازارها افزایش داده‌است.

در ۲۴ ساعت گذشته ارزش افغانی در برابر دالر در بازارهای ارز کشور تا دو افغانی اُفت داشته‌است.

بر بنیاد اطلاعات بازار ارز شهزاده کابل، درحال حاضر یک دالر به ۸۱ افغانی و پنجاه پول در این بازار، تبادله می‌شود. درحالیکه دو روز پیش یک دالر به ۷۹ افغانی و چهل پول تبادله می‌شد.

میرافغان صافی، رییس اتحادیۀ صرافان سرای شهزاده می‌گوید: "سقوط ولسوالی‌ها بسیار تأثیر مستقیم بالای ارزش پول افغانی دارد. همچنان برآمدن خارجی‌ها به ویژه امریکایی‌ها."

ننگیالی، فروشندۀ مواد اولیه در کابل می‌گوید: "تمام این وضعیت به‌خاطر ناامنی است. دوم اینکه بندرها مسدود استند و طالبان آنها را گرفته‌اند."

شماری از آگاهان اقتصاد، افزایش ناامنی‌ها و بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان را از علت‌های اصلی افت ارزش افغانی در برابر دالر و شماری از ارزهای خارجی می‌گویند.

این آگاهان از حکومت می‌خواهند که برای بهبود اوضاع سرمایه‌گذاری‌ها در کشور و نیز رونق کاروبار باید برنامه‌های لازم را عملی سازد.

 ادارۀ امور از امضای تفاهمنامه با شرکت تولید برق اماراتی دفاع کرد‌

دوشنبه 1 بعد از ظهر, 27 اسد 1399

پیش از این گزارش‌هایی دربارۀ بی‌تجربه و بی‌ظرفیت بودن شرکت «پال فور سرولر انرژی» نشر شده‌اند. در پی...

کاهش توزیع برق به پارک‌های صنعتی پلچرخی

سه شنبه 12 بعد از ظهر, 28 اسد 1399

به گفته انجمن صاحبان صنایع از ۱۰۶۷ کارخانه‌یی که در پارک صنعتی پلچرخی ایجاد شده است، تنها ۴۸۰ کارخانه آن فعالیت دارند. انجمن ص...

افزایش صادرات ایران به افغانستان

پنجشنبه 1 بعد از ظهر, 30 اسد 1399

حسین سلیمی, رییس اتاق تجارت ایران-افغانستان میگوید که ایران به ارزش ۳ میلیارد دالر, صادرات غیر نفتی به افغانستان خواهد داشت. ...